Avtomobilizem Šport in prosti čas

Avtomobilistično dirkanje se je začelo leta 1887

Avtomobilistično dirkanje je oblika športa. To je šport pri katerem potrebuješ avtomobil da sodeluješ. Avtomobilistično dirkanje je zelo nevaren šport pri katerem lahko tudi umreš ali pa se hudo poškoduješ. Čez leta so se avti razvili in postajali čedalje hitrejši, in s  tem je postalo tudi avtomobilistično dirkanje veliko bolj nevarno. Nastale so zelo kmalu po nastanku avtomobilov na bencin. Prvo tekmovanje je bilo 27. aprila leta 1887, to tekmo je priredil glavni urednik periške revije Le Vélocipède ime mu je bilo Monsieur Fossier. Proga je bila dolga 2 kilo metra. Zmagovalec prve avtomobilistične dirke je bil Georges Bouton, ki si je sam naredil avto skupaj iz De Dion-Bouton ampak bil je edini dirkač na dirki. Druga dirka je bila ista ker je bil samo en dirkačem, potekala je leta 1891.

Avtomobilistično dirkanje

Čeprav so bile to prvi dve Avtomobilistični dirki jih niso šteli kot da so ker je na vsaki bil samo en dirkač, 23. julija leta 1894 je bila organizirana še ena dirka, ki jo danes štejemo kot prvo Avtomobilistično dirko. Prijavilo se je sto dva dirkačev. Dirko je zmagal dirkač številka 65, Albert Lemaître. To je bilo prvo avtomobilistično dirkanje v zgodovini. Avtomobilistično dirkanje se je razvilo v franciji. V začetku 20. stoletja se je začelo razvijati dirkanje v mestih. Po veliki nesreči leta 1903 so re reli dirke nehale. Od leta 1906 so bili zgrajene proge namenjene dirkanju, na njih se niso mogli poškodovati gledalci. Isto leto je bilo udeležena dirka na kateri je tekmovalo 32 dirkačev. Proga je bila dolga 105 kilo metrov. Naslednje leto je bila ustanovljena še ena dirka, proga je bila dolga 16.000 kilo metrov, to je bilo veliko več v primerjavi iz drugimi dirkami, ki so bile prej. Največja dirka je bila leta 1908, ko so tekmovale ekipe iz drugih držav, tekmovale so, 6 ekip iz francije, Italije, ZDA in Nemčije. Zmagovalca sta bila George Schuster in Thomas Flyer. Proga je bila dolga 35.500 kilo metrov. Dirkanje se je razvilo v zelo popularen šport, ki se je razvil na več različni vrst. Nastali so tudi avtomobili različnih kategorij. Formula je ena od avtomobilov, ki so se razvili za dirkanje.  Oblika in moč avta sta pomembna ampak tudi voznik mora biti zelo spreten ko dirka. Upočasnjevanje pri ovinkih je postalo skoraj kot pravilo pri dirkanju iz formulami, turnimi avtomobili, športnimi dirkalniki, produktivnimi avtomobili, enotnimi avtomobili in serijskimi dirkalniki. Zdaj se je avtomobilistično dirkanje razvilo tudi v Sloveniji.